Pokud existuje nějaký zázračný prášek, který dokáže zlepšit náladu, uspokojit chuťové buňky a možná vás i na chvíli přenést do jiného světa, je to bezesporu kakao. Ale co je to vlastně zač? Kde se bere? A jak je možné, že se z podivných hnědých bobů nakonec vyloupne něco tak vynikajícího, jako je čokoláda nebo oblíbený kakaový nápoj neslýchaného jména Nesquik? Pojďme se ponořit do kakaového vesmíru, který je plný historie, legend a sladkých překvapení.
Co je to kakao aneb tajemství hnědého zázraku
Kakao je prášek získaný z fermentovaných, pražených a rozemletých semen plodů kakaovníku. Kakaovník (Theobroma cacao) je tropický strom pocházející z oblastí Střední a Jižní Ameriky, zejména z oblastí kolem rovníku, kde vládne vlhké, horké a příjemně dusné klima – ideální pro kakaové dobrodružství. Samotné kakaové boby, které rostou v tobolkách plodů, jsou zdrojem kakaového másla a kakaového prášku. To jsou dvě klíčové suroviny, bez nichž bychom neměli čokoládu, kakao k posypání palačinek ani instantní kakaové nápoje.
Krátký pohled do historie: Kakao jako elixír bohů
První, kdo kakaové boby objevili a naučili se je náležitě cenit, byli domorodí obyvatelé Střední Ameriky – Mayové, Aztékové a Olmékové. Pro ně nebylo kakao jen surovinou, ale posvátným darem od bohů. Připravovali z něj nápoj zvaný „xocoatl“ – hořkou, kořeněnou tekutinu, do které přidávali chilli papričky, kukuřici a někdy i vanilku. Tento nápoj byl určen pro náčelníky, šamany a válečníky, a dokonce sloužil i jako platidlo. Představte si, že dnes byste za tabulku kvalitní čokolády mohli koupit třeba něco v hodnotě pár žvýkaček – v aztécké době byste za ni pořídili klidně i domorodou chýši!
S příchodem Evropanů, především Španělů, v 16. století se kakao dostalo přes oceán do Evropy. Nejprve měli aristokraté problém překousnout jeho hořkou chuť, ale jakmile objevili kouzlo cukru a mléka, hořký nápoj se proměnil v sladkou dobrotu, která si záhy podmanila celý svět.
Jak se z kakaového bobu stane balíček kakaa v naší kuchyni
- Sklizeň: Vše začíná na tropických plantážích. Jakmile kakaové lusky dozrají, dělníci je opatrně rozřezají a vyjmou z nich kakaové boby obalené v bílé sladkokyselé dužině.
- Fermentace: Boby se pak nechají několik dní fermentovat (podobně jako když necháte dlouho zavřený sáček se svačinou v batohu, ale s mnohem lepším výsledkem). Během fermentace boby získají svou charakteristickou hnědou barvu a zkomplexní chuť.
- Sušení a pražení: Po fermentaci se boby suší na slunci. Jakmile jsou dostatečně suché, putují do pražírny, kde se z nich ztratí poslední zbytky vlhkosti a rozvine se jejich aromatický potenciál. Pražení je klíčové – díky němu získají boby lahodnou kakaovou vůni.
- Drcení a mletí: Upražené boby se drtí a melou na jemnou pastu, která se dále zpracovává a odděluje na kakaový prášek (suchá složka) a kakaové máslo (tuková složka).
- Balíčkování: Výsledný kakaový prášek se nakonec zabalí do praktické krabičky, kterou najdete v obchodě. Ta už pak jen čeká na vaše kulinární experimenty doma v kuchyni.
Jak z kakaa vzniká čokoláda aneb Cesta k sladkému nebi
Když se smíchá kakaová hmota s kakaovým máslem, cukrem (a často i sušeným mlékem), vzniká základ pro čokoládu. Tato hmota se pak konšuje, což je proces dlouhého míchání a hnětení, které čokoládu zjemní, odstraní hrubost a nechá rozvinout jemné chuťové nuance. Výsledkem je krémová, lesklá a neodolatelně lákavá tabulka, kterou milujeme. Hořká, mléčná, bílá, s oříšky, s karamelem… Možností je tolik, že by i praotec kakaovník žasl.
Kakao a Nesquik? Jak je to s tou instantní dobrotou?
Pokud vám při vyslovení slova „kakao“ v hlavě běží obrázek žlutého obalu s usmívajícím se zajícem, pak mluvíme o instantních kakaových nápojích typu Nesquik. Tyto produkty vyrábí potravináři tak, že smíchají kakaový prášek s cukrem, emulgátory a často i vitamíny. Výhodou je, že stačí zalít horkým nebo studeným mlékem a máte hotovo. Žádné složité šlehání, žádné hrudky, jen radost (a cukr, nezapomínejme na cukr).
Zajímavosti a legendy: Kakao v hlavní roli
- Oplodnění bohů: Podle aztéckých a mayských mýtů darovali kakaové boby lidem sami bohové. Kakao mělo posilovat ducha, tělo a otevírat brány k mystickým prožitkům.
- Zásnubní nápoj: V některých starodávných kulturách se kakaový nápoj podával při důležitých obřadech, například při zásnubách. Kdo by nechtěl požádat o ruku s hrnkem božského nápoje?
- Zdravá „superpotravina“: Kvalitní hořká čokoláda obsahuje antioxidanty, minerály a kousek štěstí. Kakaové boby jsou navíc bohaté na flavonoidy, jež mohou prospívat srdci i náladě. Samozřejmě jen tehdy, když to nepřeženete s cukrem.
Závěr: Kakao – surovina, která spojuje minulost, přítomnost a radostné mlsání
Kakao není jen hnědý prášek z papírové krabičky na vaší kuchyňské poličce. Je to příběh, který začíná v tropickém pralese mezi exotickými stromy, pokračuje na starobylých obřadech dávných civilizací a končí jako sladká čokoládová tabulka rozplývající se na jazyku. Ať už ho pijete ráno v podobě horkého kakaa, mlsáte tabulku čokolády k odpolední kávě, nebo si ho přimícháváte do dezertů, vězte, že každá lžička přináší kousek historie, legend a požitku.
Tak na zdraví – nebo raději: „Na sladkou kakaovou notu!“
Bonus: Recept na tradiční xocoatl – nápoj bohů
Chcete ochutnat nápoj, který pili staří Mayové a Aztékové a který byl natolik ceněný, že se jím dalo platit? Připravte si svůj vlastní xocoatl! Pamatujte, že tento historický nápoj chutná jinak než naše moderní kakaové dobroty. Je hořký, jemně kořeněný a bez cukru – ale v tom tkví jeho jedinečnost.
Suroviny (2 porce):
- 100 g kakaových bobů (či kvalitní 100% kakaové drti)
- 500 ml vody
- 1 lžička sušené chilli papričky (nebo méně, podle chuti a odolnosti)
- 1–2 lžíce jemně mleté kukuřičné mouky (či kukuřičného škrobu) na lehké zahuštění
- Volitelně: špetka vanilky nebo mleté achiote pro autentickou chuť (pokud seženete)
- Med či agávový sirup na případné doslazení (historicky se nepřislazovalo cukrem, ale pokud je na vás nápoj příliš hořký, trochu medu neuškodí)
Postup:
- Příprava kakaové pasty:
Kakaové boby opražte nasucho na pánvi, dokud nezačnou příjemně vonět (stačí pár minut). Pak je zbavte slupek a rozdrťte v hmoždíři nebo mixéru, až vznikne vlhká, lesklá kakaová pasta. Pokud používáte již hotovou kakaovou drť, tento krok můžete přeskočit. - Vaření nápoje:
V menším hrnci přiveďte k varu vodu. Přidejte kakaovou pastu a důkladně míchejte, aby se rozpustila. Přisypte chilli a případně vanilku či jiné zvolené koření. Následně pomalu vsypte kukuřičnou mouku (nebo škrob) a stále míchejte, dokud se nápoj lehce nezahustí.Konzistence by měla být tekutá, ale mírně hutná – podobně jako kakaový nápoj bez mléka. Pokud je nápoj příliš řídký, přidejte trošku více mouky, pokud příliš hustý, rozřeďte ho vodou. - Dochucení a servírování:
Xocoatl se původně pil bez cukru, hořký a kořeněný. Pokud jej chcete přiblížit modernímu chuťovému standardu, můžete přidat lžičku medu nebo agávového sirupu. Nápoj podávejte teplý, nejlépe z keramického hrnku. Pro autentický efekt můžete nápoj přelévat z jednoho hrnku do druhého, abyste vytvořili pěnu na povrchu – právě tak to kdysi dělali Aztékové.
Užijte si návrat v čase do starodávných civilizací, kde kakaové boby nebyly jen surovinou, ale skutečným darem bohů!